Šľachtické tajomstvo

Autor: Zuzana Šulajová | 30.11.2018 o 8:13 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  448x

Každý máme svoje tajomstvo. Vikomt Dominick Manton, majiteľ a šéf Mantonovej detektívnej kancelárie, nie je žiadnou výnimkou.

Dominick Manton je hlavným hrdinom záverečnej časti tetralógie Sabriny Jeffriesovej o Vojvodových mužoch, teda členoch detektívnej Mantonovej kancelárie, ktorých sme mali šancu spoznať v predchádzajúcich (voľne nadväzujúcich) dieloch. Detektívi z minulých častí sa vždy objavujú aj v tej ďalšej a tak vzniká pekný knižný svet v dôverne známom prostredí. Sabrina Jeffriesová je autorka románov, ktoré sú čitateľné, vtipné, dobrodružné a rieši sa v nich určitá zápletka. Aspoň teda v tejto sérii - iné jej knihy som ešte nečítala. 

Dominick Manton z novinky s názvom Vikomtovo tajomstvo je muž s hlbokými jazvami na duši, muž, ktorý sa ako tajný agent zúčastnil masakru v Peterloo (prívrženci Thomasa Spencea, ktorí boli krvavo rozohnaní). Celý tento masaker je v knihe tak úžasne a dramaticky popísaný, že čitateľ, ktorý si z kníh rád niečo vezme, začne googliť, aby si overil fakty. Dom si nikdy neprestal vyčítať, že vtedy neodhalil svoju totožnosť a nepokúsil sa zabrániť tomu, aby dav, ktorý nemal násilnícke úmysly, nebol rozohnaný. On však poslúchol rozkazy a prizeral sa ako vojaci sekajú bezbranných ľudí – a zamerali sa predovšetkým na ženy. Ďalšou jazvou na duši tohto sympatického a mimoriadne čestného hrdinu je fakt, že ochránil svojho nevlastného brata Tristana, ktorého poznáme už z predchádzajúcej časti Zvedený záletník (napísala som o ňom tu: https://zuzanasulajova.blog.sme.sk/c/483493/zrodena-z-tajomstva-a-smutku.html) pred hnevom staršieho brata Georga. Celé je to zložitejšie, takže nebudem prezrádzať detaily, no výsledkom bolo, že George hrozil, že Dominick príde o všetko, ak Tristana nezaprie. Dom to však neurobil, a tak veru o všetko prišiel. O titul aj majetok. A žena, ktorú miloval vari odjakživa, baronesa Jane Vernonová, mala zase od otca ustanovené, že ak sa do 35 rokov vydá za nemajetného muža, tiež príde o všetko.

Jane ťa miluje. Tak veľmi, ako len dievča v jej veku dokáže. Okrem nehody, pri ktorej sa jej utopili rodičia, keď mala osem rokov, žila si Jane bezstarostne. Sadlerovci jej dali všetko, na čo si spomenula, a ona ich veľmi ľúbila. Na rozdiel od Domových rodičov dvojicu spájala skutočná láska, takže Jane považovala manželstvo za idylku.
A on zatiaľ smeroval do pekla, do dlhého obdobia neistoty, ťažkej práce a chudoby. Ako by to jej láska k nemu mohla prežiť?

A tak sa ju Dom ľsťou pokúsil od seba odtrhnúť. Nemohol dopustiť, aby kvôli nemu nemala majetok, apanáž, titul, aby ju spoločnosť spomedzi seba vypoklonkovala...

„Samozrejme,“ odvetil ostro. „Mohol som prísť do domu tvojho strýka a prosiť ťa, aby si sa za mňa vydala. Aby si sa zriekla majetku, vzdala sa postavenia v spoločnosti, riskovala, že ťa všetci priatelia a príbuzní opustia, a vydala sa za muža, ktorého si podľa všetkého považovala za zlatokopa.“

Dom bol úspešný. Ich cesty sa rozišli, hoci srdcia im krvácali.

Prešlo 12 rokov a obaja boli ešte sami. Jane Vernonová sa naveľa-naveľa zasnúbila, Dom nie. Ten bol rozhodnutý zostať navždy na všetko sám, aby mu už nikto nemohol ublížiť. Ale Jane nedokázal dostať z hlavy. A naraz... naraz za ním Jane prišla ako za detektívom, pretože jej sesternica Nancy veľmi náhle zmizla... Nancy bola vydatá za Domovho brata Georga, ktorý už bol po smrti a ktorého navyše zabili Tristan práve s Domom. A Nancy čakala Georgeovo dieťa, ktoré bolo právoplatným dedičom. Dom by znovu zostal nasuchu...

Lenže Jane má vážne obavy, že Nancy sa čosi stalo, hoci ju všetci presviedčajú, že odišla so svojím milencom...

Začne sa na prvý pohľad nudné pátranie po sesternici a zároveň pátranie po tajomstvách duší toho druhého. Vzťah Doma a Jane sa zachvieva, spoznávajú sa, ako nikdy predtým – a to nie iba telesne.

„Bože, Jane, prečo som ťa nechal odísť?“ opýtal sa bolestivým tónom, ktorý jej zarezonoval až v hĺbke duše. „Odvtedy som bol úplne stratený.“
Tie slová rozpustili posledný kúsok ľadu v jej srdci, a keď k nej sklonil hlavu, vyšla mu v ústrety ako púčik, ktorý sa ťahá k slnku.

Vikomtovo tajomstvo je akčne-romantický príbeh pre ženy, ktorý vtiahne a zromantizuje dušu každej čitateľke. Pekný záver vydarenej tetralógie ako stvorenej pre milovníkov romantických príbehov najmä na dlhšie jesenno-zimné večery.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA TOMA NICHOLSONA

Čo nám prinesie nahrávka Gorily

Nové dôkazy budú dôležité, aj keď sa nedostanú pred súd.

DOMOV

Zastupoval šéfa polície, teraz nesmie vidieť jej tajomstvá

Policajný prezident obmedzil Málikovi prístup k utajovaným materiálom.

EKONOMIKA

Stovkám ľudí nezaplatili, konatelia agentúry sú vo väzbe

Na ubytovni zostali bez peňazí aj cudzinci.


Už ste čítali?