Život so psychicky chorým

Autor: Zuzana Šulajová | 12.10.2018 o 9:30 | Karma článku: 2,54 | Prečítané:  974x

Zažili ste vy alebo niekto z vášho okolia, ako sa žije so človekom, ktorý trpí určitými psychiatrickými diagnózami? Rozštiepená osobnosť, bludy, halucinácie... Ako asi taký človek vníma svet? Čo si uvedomuje, ako sa cíti?

Nuž, kto nemá vyštudovanú psychiatriu, nedokáže zodpovedne posúdiť, ale knihy s touto témou sú veľmi vďačné. Preto mám veľkú radosť, že v najbližších dňoch vyjde knižná novinka s názvom Rozpoltená od Lucie Saskovej, autorky, ktorá má nesmierny dar písať priamo k veci, neprikrášlene, až surovo – alebo, krajšie povedané, naturalisticky. Pred rokmi už napísala Nebezpečnú, ktorá hovorila o žene trpiacej bludmi. Kniha sa čítala jedným dychom. Viem, že autorka tieto diagnózy konzultovala s odborníkmi a radila sa s nimi aj o spôsobe liečby, dennom režime na psychiatrickej klinike a veľmi pôsobivo vystihla, ako sa takejto žene žije „tam vonku“ v normálnom svete.

Nebezpečná je príbeh ženy bez mena, čo si však čitateľ prekvapivo uvedomí až niekde v polovici knihy – a meno mu dokonca nechýba – začína na pohrebe jej priateľa. Dievčina je zdrvená náhlou stratou muža, ktorého hlboko milovala. Zabil sa na motorke. Nemá bohvieaké vzťahy s rodinou, chýbajú tam city, jej sestra Bea je príjemná asi ako kaktus, ktorý po vás každú chvíľu vystreľuje svoje pichliače, a večne ju deptá zhadzovačnými poznámkami. Z Bey šli skrátka zimomriavky, zvlášť keď si človek uvedomí, že takýchto ľudí je okolo nás skutočne požehnane. Poznám ich veľa, isto ich poznáte aj vy. Naša hrdinka sa však nikdy nedočká zastania, skôr naopak.

„Neviem, načo sme sem chodili, ty chudera nevďačná,“ osopila sa na mňa Bea. „Môžeš byť rada, že sme sa sem trieskali cez celé mesto. Nikoho iného nemáš, uvedomuješ si to vôbec? Týmto štýlom raz ostaneš na ulici ako prašivý pes. Lebo si nikoho a nič nevieš vážiť. Potom ti budeme dobré aj my, že?“

Je nešťastná, opustená, trochu promiskuitná a pokusy o samovraždy jej nie sú cudzie. A tak sa postupne dostáva na psychiatrickú kliniku... Spoznáva sa s ostatnými zaujímavými klientmi zariadenia, chodí na skupinové terapie a rozhovory s lekármi sú také, že ich hlcete jedným dychom. A o hrdinke sa dozvedáte veci, o ktorých ste netušili. Zrazu nič nie je také, ako ste dovtedy čítali...

„Ja nie som takáto.“
„Aká teda ste?“
„Ja neviem, normálna, som normálna baba, teda, vlastne už žena. A tu sa zo mňa stáva šialenec. Naozaj to nechápem, chcem ísť domov. Bojím sa, že tu úplne scvoknem.“

Postupne sa jej stav upraví a ona sa celá šťastná môže vrátiť späť do života. No je to natrvalo? Má vôbec nárok viesť normálny život? Dokáže zvládnuť svoju chorobu, je schopná sa popasovať s bludmi, ktoré ju opanujú? Otvorí srdce tomu správnemu mužovi, ktorý je ochotný to spolu s ňou prekonať..?

„Nemyslíš, že ťa ešte niečo čaká? Keby si mala zomrieť, zrazilo by ťa auto, spadla by si zo schodov alebo by sa ti stala nejaká iná nehoda. Chápeš? Ešte ani náhodou nenastal tvoj čas,“ zakončila teatrálne.

Sasková sa netají tým, že nemá rada dobré konce, ale napriek tomu vždy prekvapí. A najviac ma na nej baví ten jej talent pre naturalistický spôsob písania. Neobkecáva, nemaľuje ružové obláčiky, ani zbytočne nezačierňuje. Či už píše o Vianociach, hádkach, smrti, sexe, všetko je silné, reálne, faktické. Niektorí ju vraj označujú za vulgárnu, ale, úprimne, pre mňa je vulgárnosť niekde úplne inde, nie v knihe, ktorá píše doslova o živote takom, aký skutočne je – so všetkými svojimi kladmi a zápormi.

A čo sa mi naozaj páčilo, o autorke je známe, že je patrónkou útulku Zatúlané psíky Šaľa, a túto svoju lásku k nim neobišla ani v Nebezpečnej... :)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA TOMA NICHOLSONA

Čo nám prinesie nahrávka Gorily

Nové dôkazy budú dôležité, aj keď sa nedostanú pred súd.

DOMOV

Zastupoval šéfa polície, teraz nesmie vidieť jej tajomstvá

Policajný prezident obmedzil Málikovi prístup k utajovaným materiálom.

EKONOMIKA

Stovkám ľudí nezaplatili, konatelia agentúry sú vo väzbe

Na ubytovni zostali bez peňazí aj cudzinci.


Už ste čítali?