Svet sa zasekol.

Autor: Zuzana Šulajová | 11.6.2018 o 9:06 | (upravené 11.6.2018 o 11:49) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  355x

Svet sa zasekol a už navždy bude 9 hodín, 53 minút, 6 sekúnd dopoludnia. Máte všetok čas sveta a svet patrí vám. Páčilo by sa vám to? Ako by ste to využili?

Tomáš Najt napísal veľmi zaujímavú knihu s názvom Zastavený čas, ktorú najskôr nepoznáte. Je to totiž Najtova prvotina, vyšla iba nedávno zatiaľ ako e-kniha v Dibuku na Martinuse a autor ju údajne celú napísal na mobile. Kniha s prvkom sci-fi (veď čas stojí, nič sa nehýbe, až na hlavného hrdinu Riša) však ani zďaleka nie je určená iba fanúšikom scifička či chlapcom. Zgustnú si na nej aj baby, ktoré majú rady dobrodružstvo aspoň na papieri. Pardon, v čítačke :) Je to také... iné. Jedinečné, aspoň mám dojem, že toto tu ešte nebolo. Niečím je to dokonca sugestívne, príbeh doznieva v hlave dlho po dočítaní. Autor si výborne poradil s výzvou udržať pozornosť čitateľa, hoci za celý román s vami komunikuje len jedna postava.

Richard žije s večne šomrajúcou priateľkou v prenajatom byte úplne všedný život, no raz sa vyberú obzrieť si záhadne dokonalé kamenné gule v Megoňkách s priemerom 10 – 260 cm, ktoré sú prírodným úkazom a ako také od roku 2003 vyhlásené za prírodnú pamiatku. Ide o svetový unikát a Rišo ich skrátka chce Viktórii ukázať. ​Tá veľký záujem nejaví, ale Rišo si neodpustí, aby ich nešiel preskúmať bližšie. A zrazu čas zastane. Rišo netuší, na ako dlho, prečo, ani čo má robiť. Jeho priateľka Viky prvýkrát na nič nefrfle, ale pre zmenu je absolútne nehybná. Rišo má na výber. Buď spanikári, alebo zastavený čas nejako využije. Napríklad sa pomstí pár grázlom, napraví niekoľko krívd, vystrelí si z niektorých ľudí. 

Pribehol k Viky a capol ju po zadku. Zaskočilo ho, že v tej chvíli vôbec nebol taký mäkký ako obyčajne. Jeho pôvodný plán bolo popohnať ju, keď sa tak ponáhľa, no zostal zneistený. Stál pár krokov pred ňou, neisto sa na ňu pozeral. Chcel sám seba presvedčiť, že to čo vidí, je len veľmi presné zastavenie vlasov vo vetre. Ale v akom vetre?
Vrátil sa k nej, pristúpil celkom blízko a chytil jej lakeť. Bol zvláštne tvrdý. Všimol si tiež, že zadok na miestach, kde ju capol, zostal zdeformovaný. Stlačený, akoby bol z masla.

Rišo teda zostal sám v zastavenom svete a otvoria sa pred ním nespočítateľné možnosti. Môže sa obohatiť. Môže vykradnúť banku a nikto mu na to nikdy nepríde. Môže... môže vlastne všetko. Úplne všetko.

„Čiže plán je takýto. Vyrazím do mesta. Čo sa mi pritrafí do cesty, to vyriešim a keď to bude banka, tak poriešim aj tú.“

Presne v takýchto chvíľach sa dokonale preverí charakter človeka. A aký je Rišo? Veľmi sympatický. Odhodlaný a správny. Viac písať nebudem, aby som neprezradila čosi z originálneho a pútavého deja.

Najt nepozabudol ani na to, že v zastavenom čase sa určite inak správajú aj fyzikálne zákony. Voda netečie, čo kde vo vzduchu položíte, to tam zostane visieť, je problém s kyslíkom, hygienou, holením sa.

„Do riti!“ zahromžil a šmaril žiletku smerom k výlevke umývadla. Pôvodný plán oholiť bradu sa zdal byť jednoduchý. To by ju však musel vidieť. Sám nebol k holeniu pevne rozhodnutý, veď driapať žiletku po tvári na sucho nie je vôbec príjemné. A ešte aj to prekliate zrkadlo nie a nie ukázať jeho ksicht.

Nehovoriac ani o každodenných záležitostiach v najmenších miestnostiach bytu, ktorú sú tu mimoriadne úsmevné.

Postavil sa k mise, chytil to, čo majú len chlapi a zakrátko zvreskol.
„Čo je?“ len čo začal močiť, tekutina zostávala tesne pred vývodom a tak vytvárala formáciu nepravidelnej gule. Jej tvar ovplyvňovali kývajúce pohyby držiacej ruky.

Rišova cesta naprieč Slovenskom zo severu na juh a naspäť je dobrodružná, vtipná, a hoci je to svojím spôsobom scifi, ako scifi to na mňa nepôsobilo. Oddychový román a obyčajnom chlapcovi, ktorý sa dostal do situácie, na akú neexistuje návod na použitie. A celý čas nezabúda na svoju Viky, ktorá opustená a nehybná čaká pri kamenných guliach...

Premýšľal, aké by bolo ocitnúť sa v tomto svete s Viky. V podstate by už nepotreboval hľadať odpovede, a ani spôsob, ako spustiť čas. Boli by len oni. A zamrznutý svet všade naokolo. Nekaziace sa potraviny. Mravce, ktoré nehryzú, keď ležíš v mravenisku, muchy. Muchy, ktoré neuhnú z cesty a ľudia, ktorí ani netušia, že sa okolo nich pohybuješ. Mohli by mať ktorýkoľvek dom...

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA TOMA NICHOLSONA

Čo nám prinesie nahrávka Gorily

Nové dôkazy budú dôležité, aj keď sa nedostanú pred súd.

DOMOV

Zastupoval šéfa polície, teraz nesmie vidieť jej tajomstvá

Policajný prezident obmedzil Málikovi prístup k utajovaným materiálom.

EKONOMIKA

Stovkám ľudí nezaplatili, konatelia agentúry sú vo väzbe

Na ubytovni zostali bez peňazí aj cudzinci.


Už ste čítali?