Smrť v raji

Autor: Zuzana Šulajová | 2.3.2018 o 8:50 | Karma článku: 1,87 | Prečítané:  698x

Predstavte si, že potrebujete nocľah, dostanete krásnu izbu a dozviete sa, že v nej nedávno akýsi akademik spáchal samovraždu. A pred rokmi úplne rovnakú samovraždu spáchal ešte ktosi.

Presne to sa stalo sudcovi Ti z románu Červený pavilón, ktorý sa u nás po dlhých rokoch dočkal vzkriesenia = reedície. Sudca Ti Žen-ťie skutočne žil v časoch rozkvetu čínskeho cisárstva za vlády Tchangov (618 – 719) a autor Robert van Gulik, orientalista, ktorý vyrástol v Indonézii, vedel po čínsky a dlhé roky pôsobil ako diplomat nielen v Číne, ale aj v Indii, Japonsku a Libanone, si ho vypožičal. Čo van Gulik spoznal, zažil, čo sa naučil, všetko zužitkoval v románoch, v ktorých sa snúbi znalosť s talentom. A keďže van Gulik sa okrem štátnej činnosti venoval aj súdnym sporom, inšpirácie mal na rozdávanie. A aj vďaka tomu sudca Ti pôsobí hodnoverne a vyrovná sa detektívkam so Sherlockom Holmesom, Herculom Poirotom či slečnou Marplovou. Robert van Gulik totiž zvolil rovnaký spôsob písania. Dej odsýpa a čitateľ pátra po náznakoch, ktoré by ho mohli priviesť k vyriešeniu prípadu. Alebo sa len tak nechá unášať atmosférou čínskej kultúry, ktorá z jeho kníh srší.

„Aké hlúpe! Ten chlap je známy všadenos. Dúfam, že nezistí...“ Znepokojene potriasol hlavou.

Sudca Ti prichádza do hostinca pochybnej povesti s názvom U večnej blaženosti, pretože všetky izby všade naokolo sú beznádejne obsadené. Aj v tomto hostinci je dostupný jedine tzv. Červený pavilón, o ktorom Ti spočiatku netuší, že sa v ňom stala vražda.

Pavilón stál v úzadí rozsiahlej kvetinovej záhrady, spola ukrytý za vysokými krami oleandrov, vysadenými naokolo. Sudca Ti sedel v kresle pred vysokou zástenou, pomaľovanou rozkvitnutými slivkovými halúzkami... Bolo tam veľmi ticho, ozýval sa iba bzukot včiel, lenivo poletujúcich medzi bielymi kvetmi oleandrov.

Sudca sa nachádza v Rajskom ostrove, ostrove vášní a nespútanej zábavy, plnom ochotných kurtizán. Ti však nedbá, potrebuje si aj so svojím pobočníkom Ma Žungom odpočinúť. A hneď na úvod stretne kráľovnú kurtizán, Jesenný kvet.

Tá vzápätí zomiera. A len chvíľu pred ňou zomrel akýsi akademik, ktorý spáchal samovraždu práve v Červenom pavilóne – a spáchal ju údajne kvôli nej. Sudca Ti sa ujíma vyšetrovania a spustí tým smršť udalostí. Zistia, že pred tridsiatimi rokmi v tom istom pavilóne spáchal úplne rovnakú samovraždu ešte jeden muž.

Kurtizány sú posiate sinkami, umierajú, správca ostrova čosi tají, majiteľ starožitníctva má zrejme na svedomí čosi nepekné, Ma Žung sa zamiluje do kurtizány Strieborná víla, ostrov obchádza malomocný a kdesi žije bývalá krásna kurtizána, ktorej vek a choroba vzali pôvab. Zostal jej len zamatový hlas, ktorým každého dokázala omámiť. A ktosi chce zabiť i samotného sudcu Ti. A akademik namiesto listu na rozlúčku nakreslil záhadný symbol:

Očividne sa najprv pokúšal nakresliť kruh jediným ťahom štetca. Opakoval svoj pokus a potom pod to napísal tri razy dve slová: Jesenný Mesiac.

Sudca Ti má nad čím premýšľať. Ale podobne ako ostatným slávnym literárnym detektívom, aj jemu to skvelo myslí.

Tajomstvo Červeného pavilónu bolo nevýslovne odporné a hrozné, dokonca ešte hroznejšie ako čudná nočná mora, ktorá sa mu tam prisnila, keď našiel kurtizánino nahé biele telo na červenom koberci.

Doteraz som van Gulika nečítala a ako fanúšičku Agathy Christie ma rozhodne oslovil.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Beaty Balogovej

Príbehy, ktoré odlíšia pravdu od klamstva, môžu stáť život

Prejav šéfredaktorky SME Beaty Balogovej na odovzdávaní medzinárodnej Ceny Alfreda Frieda pre fotografiu roka na tému mier.

SVET

Komika Billa Cosbyho odsúdili za sexuálny útok

Cosby strávi za mrežami tri až desať rokov.


Už ste čítali?