Keď láska ponúka druhú šancu

Autor: Zuzana Šulajová | 25.1.2018 o 8:51 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  405x

Keď sa začne všetko rúcať, núkajú sa nové začiatky. Môžu byť aj tam, skadiaľ ste už raz odišli. Aj tam, kde ste už niečo ukončili.

Lásky z detstva vraj nikdy nevyblednú, aj keď si na ne nespomenieme. Občas sa ale stane, že ich stretneme. A láska môže zazvoniť aj druhýkrát... A buď pôjdeme ďalej každý zvlášť, alebo sa všetko oživí...

​To je prípad aj tridsaťdvaročnej Adriany Domkovej, ktorá sa po desiatich rokoch rozišla s priateľom, pretože ju podviedol. Rozhodla sa vrátiť z Bratislavy do rodného Popradu. Bola nezamestnaná a navyše je neplodná. Čo je zrejme dôsledok kliatby. Kliatby matky muža, ktorého v puberte ľúbila.

No prv než sa Adriana vôbec dostane domov, takmer zrazí akési dievčatko. A potom sa odniekiaľ vynorí jeho otec. On. Michal Čonka, muž, s ktorým v puberte zažila prvé milovanie a prvý vážny vzťah. Ten skončil, keď Adriana odišla študovať vysokú školu do Bratislavy, no najmä im v ceste stál jej otec a jeho matka.

Pretože Michal Čonka je Cigáň a ona je Biela.

Snažila sa spracovať, čo sa práve udialo. Jednak práve zrazila dievčatko, ruky sa jej stále triasli. V druhom rade práve stretla svoju školskú lásku. Hlavou jej vírilo milión otázok. On má dcéru? Kto je jej matka? Prečo pomáha jej otcovi? A prečo, preboha, má taký úžasný zadok?

A tak Adriana, sotva sa rozkuká v známom domácom, a predsa v cudzom prostredí, už má ďalšiu dilemu. Pretože túži odcestovať minimálne na rok do Santiaga, čo je jej sen už od puberty. Pretože teraz nadišiel ten správny čas, kedy si ho mohla splniť. Pretože Michal Čonka nestratil nič zo svojho šarmu a iskry, napriek tomu, že sa so svojou dcérou Izabelou pretĺkali, ako sa len dalo. A pretože to, čo medzi nimi kedysi bolo, zjavne nevyprchalo. A je tu aj jej otec, ktorý ju až tak s otvorenou náručou neprivítal. Jeho dcéra nemá nič, ani len budúcnosť. 

„Vrátila si sa, pretože sa v tvojom živote niečo poriadne posralo. Jasné, že sa neteším. Ale tak obyčajne, sebecky, som rád, že ťa tu mám.”

Adriana má nad čím premýšľať. A má aj čo riešiť. Jej bývalý priateľ Viktor je nešťastný s novou snúbenicou, dokonca za Adrianou príde do Popradu. Let do Santiaga je za dverami. A Michal je introvert a nesmierne hrdý muž. Posiela ju preč.

„Ja nechcem, aby si sa vrátila, Adriana. Nechcem, aby si sa ku mne priviazala. Nechcem, aby sa na teba všetci dívali pomedzi prsty. Nechcem, aby si trela biedu so mnou. Ty musíš odísť. Je to to najlepšie riešenie. Ak by si ostala, nedokázal by som sa od teba držať stranou.”

Lenže ona má problém držať sa od neho bokom...

Hanbila sa. Hanbila sa za to, že tu ležal v horúčkach a ona si ho obzerala ako nadržaná stepná koza.

Po chvíli o nich vedia všetci.

„Nezabúdaj, že tu nie si vo veľkomeste. U nás sa neobchádzajú mŕtvoly na chodníku. U nás každý vie, čo má sused na večeru. A za každú klebetu sa platí zlatom.”

Adriana s Michalom sa okrem iného musia popasovať s predsudkami. Biela a Cigáň, kombinácia, ktorá nezostane nepovšimnutá.

Debutový román o láske, ktorá čaká na druhú šancu. Nenáročná, oddychová prvotina, ktorej postavy vychádzajú zo skutočných ľudí z mäsa a kostí. Aj tie záporné, ako priznáva Pivarčiová, vyštudovaná scenáristka a dramaturgička, ktorej som sa na to opýtala. Autorka tiež pripustila, že svoj príbeh by si rada zažila na vlastnej koži. Ale len tak, na dvadsaťštyri hodín, pretože sama je už šesť rokov šťastne vydatá.

A čo Adriana a Michal? Vzdajú sa znovu lásky, ktorá im zvoní už druhýkrát a možno naposledy?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ivan Mikloš

Nepredvídateľný užitočný idiot (píše Ivan Mikloš)

Aké poučenie si možeme vziať z Trumpa.

ŠPORT

Aký bol šampionát v Rusku? Plný sexizmu, politiky a simulovania

Prinášame najzaujímavejšie momenty.


Už ste čítali?