Obetavá Kumánka

Autor: Zuzana Šulajová | 15.11.2017 o 8:23 | (upravené 15.11.2017 o 8:37) Karma článku: 1,48 | Prečítané:  509x

Kumánska princezná je nádherný príbeh o žene, ktorá je predurčená priniesť šťastie a lásku uhorskej rodine... Odohráva sa na hrade Veľký Kamenec a na nádhernom Zemplíne.

Pätnásty román unikátnej slovenskej autorky, majsterky pera, znalkyne slovenskej histórie, ktorú s vášňou jej vlastnou vyhľadáva v archívoch a múdrych knihách. Píše s radosťou. V knihách to cítiť.  Vyše sto tisíc predaných výtlačkov o tom nepochybne svedčí.

Autorka pôvodne nezamýšľala napísať príbeh sestry ženy, ktorá po krste prijala meno Alžbeta Kumánska a neskôr sa stala uhorskou kráľovnou. Zaujali ju iné skutočnosti spojené s Kumánmi, no, pani Múza je vrtkavá dáma a rozhodla inak. V knižke okrem ľúbostného príbehu predostiera typické kumánske zvyky, spôsob ich života, než sa dcéra chána Kuthena stala uhorskou kráľovnou... Kto bude čítať pozorne, mnohé mu určite neunikne.

Rytier Julián Bakšai päť rokov tvrdo pracoval, aby splatil dlhy otca, ktorý neváhal dať do zálohu svoje majetky a život vlastných detí. Päť rokov drel a slúžil pánovi, ktorého neznášal.

Ten piaty rok je prelomový. Jeho pán, František Ratold, zomiera, ale v poslednej chvíli sa mu donesú zvesti, že jeho vzťah s krásnou Kumánkou nezostal bez následkov a má syna. Smútiaci starý otec, gróf Richard Ratold, si neželá nič iné, než svojho vnuka vidieť. Vyšle rytiera Juliána Bakšaia, aby Kumánku so synom priviedol k nemu na Zemplín. Julián Bakšai odchádza s prísľubom, že po splnení úlohy mu gróf vráti rodný Veľký Kamenec, jeho sestrám úctu a dlhy bude považovať za splatené.

Damara, Kutenova dcéra, nie je obyčajná žena. Je výnimočná. Je natoľko výnimočná, že jej nerobí problém vzdať sa všetkého, čo jej patrí, a žiť so svojím synom Asrinom a starou ženštinou v jurte. Nahovára si, že je šťastná, no cíti, že jej syn šťastný nie je.

Nie si ani Kumánka, ani šľachtičná, nie si ani kresťanka, ani nevyznávaš starú vieru!

Damara nevie, čo si počať. Do chvíle, kým neuvidí rytiera Juliána Bakšaia, o ktorom netuší, že si prišiel po ňu a Asrina, aby ich odovzdal grófovi Richardovi Ratoldovi, starému otcovi jej syna...

Aj Juliána mladá žena ohromila. Má pri nej pocit, že konečne žije. A ona to vníma rovnako. Túžba, ktorá ich opanuje, sa zvrtne v lásku a on jej ponúkne všetko, čo jej ponúknuť môže.

Ich rozhodnutie spustí smršť udalostí, ktoré sa na nich valia ako studená voda, do ktorej sa vrhnú a bojujú o svoj život. A nielen o svoj, ale aj o svoje domovy. Julián o Kamenec a konečné šťastie pre svoje sestry, Damara o domov pre syna, ktorý nikdy nemal a ktorý mu chcela dať.

Z jadierka jedného malého klamstva, ktoré nebolo väčšie ako zrnko prachu, vzklíčil vedľa príbytku stromček, nechali ho rásť, zalievali ho, lebo bol pod ním príjemný chládok, no po čase jeho mohutné korene rozdrvili skalu i kamenné múry, konáre skrz-naskrz prerástli príbytkom, až sa tam nedalo pohnúť, a koruna zatienila slnko tak dôkladne, že zabila všetko pod sebou, každý kvietok, každú byľku pripravila o vlahu i živiny. Strom zničil všetko. Jedno malé klamstvo môže zničiť všetko!

V ceste im stoja klbká prepletených lží a zahmlených polopráv. Len ak budú odvážni, úprimní a čestní, dokážu ich rozmotať a postaviť sa pravde tvárou v tvár... a čeliť i tej najbolestnejšej zrade, aká sa v rodine môže vyskytnúť.

Domov netvoria steny a hradby, ba ani spomienky, ale to, aký človek je, s kým a ako žije.

https://slovenskyspisovatel.sk/portfolio/jana-pronska-kumanska-princezna/

Vinu za to, že Jana Pronská začala tvoriť, nesie Ľubovniansky hrad. Čo spisovateľka o sebe ešte prezradila? https://slovenskyspisovatel.sk/autori/jana-pronska/

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Fico, Kočner, Bašternák a ďalší. Ľudia, ktorých spája Bonaparte

Komplex vzbudzoval rozruch od začiatku.

Stĺpček Petra Schutza

Plagiátori všetkých krajín, poďte na Slovensko

Danko je na najlepšej ceste zachovať sa na čele Národnej rady.


Už ste čítali?